Menü
Your Cart

Önemli Bilgiler

 

 

SİLAH KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

 

1.Silah bulunduran kişi emniyetli olarak nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir. Emniyetli olarak nasıl kullanılacağını öğrenmeden hiç kimse silah kullanmamalıdır.

2. Silah sahipleri silah kullanımında ve muhafazasında asla ve asla aşırı güven duymamalıdırlar.

8. Silaha her zaman doluymuş gibi davranmak zorundayız. Silah ele alındığında her zaman çok büyük özen gösterilmek zorundayız.

4. Silah namlu ağzı her zaman emniyetli bir yöne tutulmalıdır. Bu özellikle silah doldurulurken, boşaltılırken ve sökülürken önemlidir.

5. Silah hiç bir zaman canlı bir hedefe yöneltilmemelidir ve ayrıca  tetik düşürme gibi tehlikeli alışkanlıklar edinilmemelidir.

6. Silah kesinlikle şarjörü üzerinde ve dolu olarak saklanılmamalıdır. Fişek ve silah ayrı bir yerlerde bulundurulmalıdır.

7. Mutlak zaruret olmadıkça fişek yatağında mermi bırakılmamalıdır.

8. Silah ve mühimmatı çocukların ve insanların rahatlıkla ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.

9. Silah, sökme, takma ve temizleme gibi işlemler etrafta kimsenin bulunmadığı boş alanlarda veya bir odada yapılmalıdır.

10.Silah, hiçbir zaman alkollü, uykusuz ve sinirli iken silah ele alınmamalı veya ulaşılabilecek yakınlıkta bulundurulmamalıdır.

11. Silahınızı her ne amaçla olursa olsun dolu olarak bir başkasına vermeyiniz. Şarjör çıkarılır, fişek yatağının boş olduğu tespit edildikten sonra verilebilir.

12. Silah veya tabanca  ele alındığında veya kılıfına koyulurken mutlaka işaret parmağı tetik korkuluğu üzerinde tutulmalı kesinlikle tetiğe dokunulmamalıdır.

13.Silahı veya tabancayı  hiç bir zaman şeytan dolduramaz. Bunun için başkalarınca silahın kurcalanmamasına özen gösterilmelidir.

14. Silahınıza veya tabancaya uygun aksesuarlar kullanılmalı, kılıf ve kabze gibi aksesuarların silah ile uyumlu olduğundan ve emniyetine engel teşkil etmediğinden emin olunmalıdır.

15. Silahın veya tabancanın emniyet sistemine veya teknik özelliklerine güvenilerek şakalaşma ve benzeri davranışlarda bulunulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki silah şaka aracı değildir.

16. Silahın yere düşürülmemesine dikkat edilmesi, hem silahın korunması, hem de bir mermi patlaması kazaya sebebiyet verilmemesi açısından önemlidir.

17. Özellikle düğün, eğlence, nişan yerleri gibi toplu halde bulunulan yerlerde silah konuşmanın odak noktası haline getirilmemelidir.

18. Küçük çocukların ve gençlerin,kadınların bulunduğu ortamlarda silahı özendirici konuşmalardan, hal ve hareketlerden kaçınılmalı, onlara silahın tehlikeleri anlatılmalıdır.